Jak ale takovou matraci najít a vybrat - poradíme Vám?
Při výběru matrace musíme zohlednit její tuhost, rozměry, nosnost, věk těch, kteří na nich budou spát, a také správnou kombinaci s roštem.
Matrace podle tvrdosti a tuhosti
Tuhost neboli tvrdost matrace je prvním z důležitých kritérií výběru. A pokud nevíte, jak tvrdá matrace vám vyhovuje, řiďte se obecným faktem, že uživatelé s vyšší hmotností preferují spíše tužší matrace, zatímco lehčím spáčům se lépe leží na měkké matraci. Zároveň platí, že ženy upřednostňují o něco měkčí spaní než muži.
K velmi měkkým matracím patří ty vyrobené z latexu a studené pěny. Polyuretanové matrace (PUR) pak zajišťují celkové vyztužení matrace.
Další informace o tuhosti najdete v popiscích matrací, filtr tuhost matrace.
K čemu jsou zónové matrace?
Některé matrace jsou opatřeny zónami s rozdílnou tuhostí povrchu pro ještě dokonalejší přizpůsobení vašim tělesným dispozicím.
Zónové matrace jsou vyráběny tak, aby vyhovovaly tělu dospělého člověka, a nedoporučujeme je tedy pro děti.
Matrace podle velikosti
Rozměry matrací přirozeně odpovídají šířce a délce postelí, respektive roštu. Nejčastější velikosti tedy jsou 80 x 200 nebo 90 x 200 centimetrů.
Ani matrace s variabilními velikostmi však u nás nepatří k výjimkám!
Vašim nárokům na komfortní spánek tedy nic nebrání. Elementární pravidlo říká, že matrace by měla být asi o 20 až 30 centimetrů delší než my.
Je dobré, dělit se s partnerem o jednu matraci?
V případě manželských postelí lze buďto zakoupit jednu speciální matraci příslušných rozměrů, anebo dvě matrace zvlášť.
Naše doporučení zní pořídit si matrace dvě. Na tomto řešení oceníte jednodušší manipulaci nejen při povlékání prostěradla. Vzhledem k hmotnostním rozdílům mezi muži a ženami se také liší požadavky na tuhost matrace. A to nemluvíme o individuálních preferencích každého člověka.
Pokud jste přesto rozhodnuti s partnerem či partnerkou sdílet jednu matraci, smiřte se s obtížnějším přístupem k úložnému prostoru a složitějším povlékáním. Na druhou stranu výhoda je uceléná plocha na spaní bez mezery mezi matracemi.
Matrace a nosnost
Pokud hmotnost spícího přesahuje maximální nosnost matrace, hrozí jí rychlé proležení, a tím ztráta vlastností potřebných ke zdravému spánku.
Nosnost matrace by měla být vždy alespoň o 5 kilogramu vyšší, než je hmotnost ležícího. Údaj o nosnosti naleznete v popisku každé matrace.
Matrace pro děti, dospělé i seniory
Jak dalece bychom měli při výběru matrace zohledňovat to, kdo na ní bude spát?
Jelikož děti rostou a jejich tělo se vyvíjí, pro jejich spánek jsou vhodné tvrdší matrace.
Starší lidé zase potřebují pohodlnou, tj. měkkou a elastickou matraci. Aby se jim z lůžka lépe vstávalo, měla by být matrace vysoká přibližně 20 centimetrů. Polohování hlavy či nohou přijde ve starším věku rovněž vhod.
Jak zkombinovat rošt a matraci?
Na dobrém souladu roštu a matrace do značné míry závisí kvalita a zdraví spánku. Rošt prodlužuje životnost matrace tím, že umožňuje cirkulaci vzduchu, a dodává matraci pružnost. Matrace se pak lépe přizpůsobí vašemu tělu.
Sendvičové a latexové matrace pokládáme na lamelové rošty, jež podpoří ortopedické vlastnosti matrace.
Pružinové matrace je lepší uložit na pevnou desku nebo pevný rošt, kde mezery nepřesáhnou 4 cm.
Latexové matrace (mimo typů vyztužených kokos-latexovou deskou) jsou vhodné taktéž pro polohovatelné rošty, a to jak mechanické, tak motorové.
Informace o vhodném roštu naleznete v popiscích našich matrací.